Shtetet e Bashkuara kanë vënë veton ndaj kërkesës palestineze për anëtarësim të plotë në Kombet e Bashkuara

Shtetet e Bashkuara vendosën veton ndaj një projekt-rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të "pranuar shtetin e Palestinës si një anëtar të Kombeve të Bashkuara".

Projekt-rezoluta e paraqitur nga Algjeria, e cila "i rekomandon Asamblesë së Përgjithshme që shteti i Palestinës të pranohet në anëtarësimin e OKB-së", mori 12 vota pro, një kundër dhe dy abstenime.

Që një vend të pranohet në OKB, së pari duhet të marrë një rekomandim pozitiv nga Këshilli i Sigurimit (të paktën nëntë nga 15 vota për të, dhe asnjë veto nga asnjë anëtar i përhershëm), dhe më pas të miratohet nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së. me një shumicë prej dy të tretash.

Në shtator të vitit 2011, presidenti i Autoritetit Palestinez, Mahmud Abbas, nisi procedurën, duke kërkuar "aderimin e Shtetit të Palestinës në OKB", por që atëherë procedura nuk ka përfunduar. Dhe më pas SHBA vuri veton ndaj saj.

Në nëntor 2012, Autoritetit Palestinez iu dha statusi i "shtetit vëzhgues jo-anëtar" në OKB.

Palestinezët përditësuan ofertën e tyre për anëtarësim në OKB me një letër drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së në fillim të prillit, duke përmendur ofensivën izraelite në Gaza.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës