SHBA me ndihma të mëdha ushtarake për Izraelin dërgoi mbi 10 mijë tonë pajisje ushtarake në 200 avionë mallrash

Ushtria izraelite/ Foto: EPA-EFE/ABIR SULTAN

Izraeli njoftoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) i kanë dërguar ushtrisë izraelite më shumë se 10 tonë pajisje ushtarake në 200 avionë mallrash që nga 7 tetori, kur filluan sulmet në Rripin e Gazës, raportojnë mediat turke.

Ministria izraelite e Mbrojtjes njoftoi se avioni i 200-të i mallrave me pajisje ushtarake për ushtrinë izraelite ka mbërritur në vend nga Shtetet e Bashkuara.

Dërgesat, të mundësuara nga përpjekjet e një misioni furnizimi të SHBA-së të lidhur me Ministrinë e Mbrojtjes të Izraelit, u tha se ishin "të një rëndësie të madhe".

Në këtë kuadër, në deklaratë thuhet se “më shumë se 10 mijë tonë pajisje ushtarake janë dërguar në ushtrinë izraelite që nga 7 tetori, kur filloi lufta në Gaza”, duke përfshirë automjete të blinduara, armë, pajisje mbrojtëse personale, pajisje mjekësore, municione. dhe me shume .

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË