SHBA me sanksione të reja për njëqind anëtarë të regjimit në Bjellorusi

Anthony Blinken/ Foto EPA-EFE/JUSTIN LANE

Shtetet e Bashkuara vendosën sot masa të reja kufizuese për disa zyrtarë të lartë bjellorusë dhe qindra zyrtarë të tjerë në përvjetorin e dytë të fillimit të protestave masive në Bjellorusi.

Sanksionet janë për shkak të "angazhimit në shkeljet e përhapura të të drejtave të njeriut, ndalimin selektiv të protestuesve paqësorë...minimin e institucioneve demokratike dhe tranzicionin e pashmangshëm drejt demokracisë", sipas njoftimit të sotëm të Sekretarit të Shtetit Anthony Blinken.

Sanksionet po futen në datën kur pikërisht dy vjet më parë pati zgjedhje në Bjellorusi, të cilat bashkësia ndërkombëtare me konsensus konfirmoi se ishin të falsifikuara dhe në të cilat diktatori dhjetëvjeçar Alexander Lukashenko shpalli fitoren. Kjo shkaktoi protesta masive në të gjithë vendin.

- Populli Bjellorus demonstroi rezistencë të jashtëzakonshme për të mbajtur lëvizjen pro-demokracisë për dy vjet, dhe me koston e sakrificave të mëdha personale, thuhet në njoftim.

Raportohet se diaspora bjelloruse jashtë vendit po bën thirrje për demokraci, se mbi 1,200 të burgosur politikë ndodhen padrejtësisht pas hekurave në vend dhe se qytetarë të thjeshtë të Bjellorusisë janë në burg.

- Thirrjet paqësore për demokraci u përballën me forcë brutale të paprecedentë dhe represion të konsoliduar nga regjimi i Lukashenkos.

Disa nga zyrtarët më të shquar të sanksionuar janë Nikolai Karpiankov, zëvendësministër i punëve të brendshme dhe komandant i ushtrisë së brendshme dhe Dimitrij Balaba, komandant i forcave speciale të OMON.

– Shtetet e Bashkuara mbështesin popullin e Bjellorusisë në aspiratat e tyre për një të ardhme demokratike, sovrane dhe të begatë. Ne do të kërkojmë përgjegjësi për shkeljet e të drejtave të njeriut nga regjimi i Lukashenkos dhe do të mbështesim përpjekjet për dokumentimin e shkeljeve dhe nxjerrjen e fajtorëve para drejtësisë, tha Blinken.

Video e ditës