SHBA me ndihmë urgjente për infrastrukturën energjetike në Ukrainë

Foto: Profimedia

Në margjinat e një takimi të NATO-s në Rumani, Shtetet e Bashkuara pritet të shpallin ndihmë "të rëndësishme" financiare për Ukrainën për ta ndihmuar atë të përballet me dëmin që Rusia ka shkaktuar në infrastrukturën e saj energjetike, njoftuan zyrtarë të lartë amerikanë.

Ndihma, e cila do të paraqitet në detaje nga Sekretari i Shtetit, Anthony Blinken, do të jetë thelbësore dhe nuk do të jetë përfundimtare, u tha gazetarëve një zyrtar i lartë amerikan, i cili nuk deshi të përmendet ose të zbulojë shumën e synuar ose detaje të tjera. .

Megjithatë, ai vuri në dukje se administrata e presidentit Joseph Biden ka ndarë 1,1 miliardë dollarë nga buxheti i energjisë për Ukrainën dhe Moldavinë. Kjo ndihmë u njoftua për një konferencë ndërkombëtare të kreditorëve në mbështetje të rezistencës civile të Ukrainës, e planifikuar për në 13 dhjetor në Francë.

Në fillim të tetorit, Rusia nisi një fushatë të madhe sulmesh raketore që synonin infrastrukturën energjetike në të gjithë Ukrainën. Sipas të dhënave të ofruara nga qeveria ukrainase, midis 25 dhe 30 për qind e infrastrukturës energjetike të vendit u dëmtua nga sulmet.

“Ajo që po bëjnë rusët është të sulmojnë transformatorët e tensionit të lartë, jo vetëm termocentralet, në mënyrë që të prishin të gjithë procesin – nga prodhimi në shpërndarje”, tha një zyrtar amerikan.

Ministrat e Jashtëm të NATO-s takohen sot dhe nesër në Bukuresht dhe një nga temat kryesore të takimit do të jetë mbështetja e Aleancës për Ukrainën që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt. a

Video e ditës