SHBA: Ne duam marrëdhënie më të mira dhe më të thella me Serbinë

Flamuri i Serbisë
Flamuri i Serbisë / Foto: EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

Ambasadori amerikan në Beograd Christopher Hill deklaroi sot se SHBA dëshiron marrëdhënie më të mira dhe më të thella me Serbinë dhe e sheh vendin si një partner të mirë me të cilin mund të bashkëpunojë.

“Besoj se Serbia tani po merr vendime të mira dhe po shkon në drejtimin e duhur. Sigurisht që do të ketë ende vështirësi, por Shtetet e Bashkuara e shohin Serbinë si një partner të mirë me të cilin mund të bashkëpunojë dhe me të cilin do të jetë më afër në të ardhmen”, tha Hill në Odën Ekonomike Serbe.

Ai tha se nuk është sekret që Shtetet e Bashkuara e mbështesin Serbinë në rrugën e saj drejt anëtarësimit të plotë në Bashkimin Evropian.

“Nuk jam këtu për të folur për të kaluarën dhe vështirësitë, por jam këtu për të thënë se megjithëse vendet tona i ndan një oqean, ne nuk jemi aspak të ndarë. Një pjesë thelbësore e rolit amerikan këtu është të mbështesë Serbinë në përpjekjet e saj për t'u anëtarësuar në BE. Është thelbësore që Serbia dhe BE-ja të punojnë së bashku, pra që Serbia të hyjë në Bashkim”, tha Hill.

Sipas tij, procesi i anëtarësimit nuk është aspak i lehtë, sepse ka shumë çështje që duhet të zgjidhen.

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin Serbinë, duke e ndihmuar atë të kalojë atë proces për t'u bërë një anëtare e mirë e plotë e BE-së”, tha ambasadori amerikan.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës