SHBA: Rusia merr materiale nga Irani për të ndërtuar një fabrikë dronësh

Foto e dronëve kamikaze EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Rusia po merr materiale nga Irani për të ndërtuar një fabrikë dronësh në territorin e saj që “mund të jetë plotësisht funksionale në fillim të vitit të ardhshëm”. Kështu deklaroi sot zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për sigurinë kombëtare John Kirby.

Shtëpia e Bardhë publikoi një imazh satelitor të vendndodhjes së mundshme të planit.

Vendndodhja e supozuar e uzinës së ardhshme është në zonën e posaçme ekonomike Alabuga, rreth 900 kilometra në lindje të Moskës, pretendojnë amerikanët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës