SHBA: Rusia po “kërkon në mënyrë aktive” më shumë armë nga Koreja e Veriut

Foto e shtëpisë së bardhë MPB

Shtëpia e Bardhë tha sot se Rusia po vazhdon të kërkojë armë nga Koreja e Veriut për luftën e saj në Ukrainë, pasi Pheniani tashmë ka dërguar municion artilerie për grupin Wagner që lufton në vijën e frontit.

“Ne kemi informacione të reja se Rusia po kërkon në mënyrë aktive të blejë municione shtesë nga Koreja e Veriut”, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

Thesari i SHBA ka futur në listën e zezë një sllovak i cili ka vepruar si ndërmjetës në marrëveshje të tilla.

Meqë ra fjala, i pari nga 14 tanket “Challenger 2”, që Britania duhet të dërgojë në Ukrainë, ka mbërritur në destinacionin e tij, tha sot ministri ukrainas i Mbrojtjes. Alexey Reznikov.

Ai tha se së shpejti do të marrin edhe 18 tanke gjermane Leopard 2.

Reznikov kujtoi se dërgimi i 31 tankeve "M1 Abrams" ishte paralajmëruar nga SHBA.

Challenger 2 mban rekordin për goditjen më të gjatë të objektivit - kjo ndodhi gjatë Luftës së Gjirit në 1991 kur shkatërroi një automjet irakian në një distancë prej 4,7 km.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës