SHBA është gati për negociata me Rusinë për armët bërthamore

Foto e shtëpisë së bardhë MPB

Shtëpia e Bardhë është e gatshme të negociojë një kornizë të ardhshme të kontrollit të armëve bërthamore pa parakushte, edhe pse Uashingtoni merr kundërmasa në përgjigje të vendimit të Rusisë për të pezulluar marrëveshjen e fundit të kontrollit të armëve bërthamore midis dy palëve.

Jake Sullivan, këshilltari për sigurinë kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, pritet të njoftojë sot në një paraqitje para Shoqatës së Kontrollit të Armëve se administrata e Presidentit Joe Biden dëshiron të fillojë negociatat për të krijuar një kornizë të re.

Këtë e ka bërë të ditur një zyrtar i lartë anonim amerikan i administratës, i njohur me tekstin e performancës.

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi në shkurt se po pezullonte marrëveshjen START 3, e cila ndër të tjera parashikon inspektime të ndërsjella të kokave bërthamore dhe raketave. Më pas ai deklaroi se Moska do të ruante kufizimet në sasinë e armëve atomike sipas traktatit.

Departamenti i Shtetit njoftoi dje kundërmasa ndaj lëvizjes së Putinit. Kundërmasat, katër në numër, përfshijnë tërheqjen nga shkëmbimi i informacionit dy herë në vit, pezullimin e njoftimeve për Moskën, moslejimin e inspektimeve dhe mosdhënien e informacionit telemetrik për lëshimet e raketave balistike ndërkontinentale dhe nëndetëse.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës