SHBA mbështet një gjykatë speciale për krimet ruse të luftës

Bucha, Ukrainë / Foto: Free Press - Kristina Atovska

Departamenti Amerikan i Shtetit mbështet zhvillimin e një "gjykate ndërkombëtare" për të ndjekur penalisht krimet e luftës ruse në pushtimin e Ukrainës, tha ai. Beth Van Schaack, Ambasadori i SHBA për Drejtësinë Penale Globale, njoftoi “Reuters".

“Përsëri tani, në këtë moment kritik të historisë, kam kënaqësinë të njoftoj se Shtetet e Bashkuara mbështesin zhvillimin e një tribunali të ndërkombëtarizuar dedikuar ndjekjes penale të krimit të agresionit kundër Ukrainës”. Megjithëse një numër modelesh janë duke u shqyrtuar dhe janë analizuar me kujdes, ne besojmë se një gjykatë e ndërkombëtarizuar që i ka rrënjët në sistemin e drejtësisë së Ukrainës, por që përfshin edhe elementë ndërkombëtarë, do të ofrojë rrugën më të qartë për krijimin e një Tribunali të ri dhe maksimizimin e mundësive tona për duke arritur përgjegjësi të rëndësishme”, tha ajo në fjalën e saj në një konferencë në Universitetin Katolik në Uashington dje.

Sipas Van Schack, një gjykatë e tillë mund të ketë "elemente të rëndësishme ndërkombëtare në formën e së drejtës materiale, personelit, burimeve të informacionit dhe strukturës".

"Ai mund të vendoset edhe diku tjetër në Evropë, të paktën fillimisht, për të forcuar orientimin e dëshiruar evropian të Ukrainës, për t'i dhënë peshë nismës dhe për të mundësuar përfshirjen ndërkombëtare, përfshirë përmes Eurojustice," tha ajo.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës