SHBA miratoi një paketë të re prej 100 milionë dollarësh për mirëmbajtjen e pajisjeve të Ukrainës

Foto: dvdshub.net

Departamenti Amerikan i Shtetit ka miratuar shërbime me vlerë 100 milionë dollarë për të mbështetur sisteme të ndryshme amerikane për Ukrainën.

Sipas Agjencisë së Bashkëpunimit të Sigurisë së Mbrojtjes së SHBA-së, nën "Shitjet Ushtarake të Jashtme", shërbimet do të përfshijnë mirëmbajtjen e pajisjeve.

Foto: dvdshub.net

Agjencia njoftoi Kongresin për mundësinë e zbatimit të këtij programi më 16 maj 2024.

"Qeveria e Ukrainës ka kërkuar të blejë pajisje dhe shërbime për mbështetjen e vazhdueshme të automjeteve dhe sistemeve të armëve," tha Agjencia e Bashkëpunimit për Sigurinë e Mbrojtjes.

Deklarata theksoi se Ukraina duhet urgjentisht të forcojë aftësitë lokale të mirëmbajtjes për të mbajtur norma të larta operacionale për automjetet dhe sistemet e armëve të furnizuara nga SHBA.

"Kjo mbështetje do të kontribuojë drejtpërdrejt në efektivitetin e Ukrainës në fushën e betejës përmes logjistikës së përmirësuar dhe do të kontribuojë në cikle riparimi më elastike dhe më të shpejta," tha Agjencia në një deklaratë.

Aktualisht, trupat ukrainase përdorin një gamë të gjerë pajisjesh dhe sistemesh ushtarake amerikane.

Shtetet e Bashkuara furnizojnë Ukrainën me transportues të blinduar të personelit, automjete luftarake të këmbësorisë, tanke, automjete inxhinierike dhe sisteme të mbrojtjes ajrore.

Në të njëjtën kohë, njësitë ushtarake në Ukrainë po përpiqen të rivendosin vetë sisteme të ndryshme. Kohët e fundit, mjeshtrit ukrainas demonstruan procesin e restaurimit të obusit M777.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës