SHBA: Nuk ka asnjë tregues se Rusia do të përdorë armët bërthamore të vendosura në Bjellorusi

Fjalimi i Putinit/ Foto EPA-EFE/SERGEY SAVASTYANOV/SPUTNIK

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka thënë se nuk ka asnjë indikacion se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore, pasi Moska njoftoi vendosjen e armëve taktike bërthamore në Bjellorusi.

“Ne kemi parë raportet e njoftimit rus dhe do të vazhdojmë ta monitorojmë këtë situatë. Ne nuk pamë asnjë arsye për të rregulluar qëndrimin tonë strategjik bërthamor ose ndonjë tregues që Rusia po përgatitej të përdorte armë bërthamore. Mbetemi të përkushtuar për mbrojtjen kolektive të aleancës së NATO-s”, thuhet në deklaratën me shkrim të shërbimit për shtyp të Ministrisë së Mbrojtjes.

Presidenti rus Vladimir Putin tha dje se Moska do të vendosë armë taktike bërthamore në territorin e aleatit të saj Bjellorusi, një vend në pragun e Bashkimit Evropian.

“Nuk ka asgjë të pazakontë në këtë: SHBA e ka bërë këtë për dekada. Ata kanë vendosur armë taktike bërthamore në territorin e aleatëve të tyre për një kohë të gjatë”, tha Putin në një intervistë për televizionin rus.

“Ne ramë dakord të bëjmë të njëjtën gjë. Ne kemi ndihmuar tashmë kolegët tanë bjellorusë dhe kemi pajisur avionët e tyre (…) pa shkelur marrëveshjet ndërkombëtare për mospërhapjen e armëve bërthamore. “Dhjetë avionë janë gati të përdorin armë të tilla”, tha Putin.

“Më 3 prill fillojmë trajnimin e ekuipazhit dhe më 1 korrik përfundojmë ndërtimin e depove speciale për armët bërthamore taktike në territorin e Bjellorusisë”, shtoi ai.

Sipas Putin, ky vendim u nxit nga gatishmëria e Londrës për të dërguar armë me uranium të varfëruar në Ukrainë, për të cilën një zyrtar britanik diskutoi së fundmi. Putin ka kërcënuar se do të përdorë të njëjtin lloj municioni nëse Kievi e merr atë.

"Rusia, natyrisht, ka diçka për të luftuar." Kemi, pa ekzagjerim, qindra mijëra granata të tilla. Tani për tani, ne nuk do t'i përdorim ato”, tha presidenti rus.

Burimi: Indeksi.hr

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës