SHBA njofton 2,2 miliardë dollarë për armë dhe municione të reja për Ukrainën

Dollarë / Foto: Pexels/Pixabay

Shtetet e Bashkuara njoftuan sot një paketë të re armësh dhe municioni për Ukrainën me vlerë 2,2 miliardë dollarë.

Lista përfshin municione për sistemet raketore HIMARS që kanë lejuar forcat ukrainase të synojnë pas linjave ruse, sistemet e mbrojtjes ajrore dhe automjetet e blinduara, tha Pentagoni.

Qeveria gjermane ka lëshuar një leje për eksportin e tankeve luftarake "Leopard 1" në Ukrainë, tha sot zëdhënësi. Stephen Hebstraight në Berlin, pa dhënë më shumë detaje.

Deri më tani, qeveria kishte miratuar vetëm dorëzimin e tankeve moderne të betejës Leopard 2 nga rezervat e Bundeswehr-it.

Gjermania ka dhënë leje për të eksportuar tanke Leopard 1 në Ukrainë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës