SHBA shpalli sanksione ndaj 22 individëve dhe kompanive, pasi nuk respektuan sanksionet ndaj Rusisë

Foto e shtëpisë së bardhë MPB

Departamenti Amerikan i Thesarit vendosi sot sanksione gjithëpërfshirëse kundër 22 individëve dhe kompanive nga shumë vende të lidhura me një rrjet të anashkalimit të sanksioneve që mbështet kompleksin ushtarako-industrial rus, thuhet në faqen e internetit të Departamentit.

Gjatë vitit të kaluar, Ministria ka sanksionuar më shumë se 100 individë dhe kompani të përfshira në aktivitete për të anashkaluar sanksionet ndërkombëtare dhe kontrollet e eksporteve të vendosura ndaj Rusisë, kujton komunikata.

Ndër ato që mbulohen nga masat e reja penale është edhe kompania e regjistruar në Bullgari, U-Stone Limited EOOD. Kompania renditet si një nga gjashtë kompanitë e listuara si në pronësi të tregtarit të armëve me bazë në Qipro Alexander Wolfovich, për të cilin zyrtarët amerikanë thonë se është i afërt me tregtarin e armëve Igor Zimenkov.

Lista përfshin persona të sanksionuar dhe kompani të regjistruara në Qipro, Izrael dhe Singapor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës