SHBA do të dërgojë 4,5 miliardë dollarë ndihmë në Ukrainë

Flamuri i SHBA dhe Ukrainës/ Foto: Ron Adar / Alamy / Alamy / Profimedia

Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë 4,5 miliardë dollarë shtesë për qeverinë e Ukrainës, duke e çuar mbështetjen totale buxhetore që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt në 8,5 miliardë dollarë, tha të hënën Agjencia e SHBA për Zhvillim Ndërkombëtar. Reuters.

Financimi, i koordinuar me Departamentin e Thesarit të SHBA përmes Bankës Botërore, do t'i shkojë qeverisë ukrainase në këste, duke filluar me pagesën e 3 miliardë dollarëve në gusht, tha USAID, Agjencia për Zhvillim Ndërkombëtar.

Kjo pason transfertat e mëparshme prej 1,7 miliardë dollarë në korrik dhe 1,3 miliardë dollarë në qershor, tha USAID. Uashingtoni ka ofruar gjithashtu miliarda dollarë në mbështetje ushtarake dhe të sigurisë. Pentagoni njoftoi të hënën një paketë ndihme armatimi prej 1 miliard dollarësh.

Në total, Shtetet e Bashkuara kontribuan më shumë se 18 miliardë dollarë në Ukrainë këtë vit.

Video e ditës