SHBA: Kina po ndjek çdo lëvizje të Uashingtonit në lidhje me luftën në Ukrainë

Kina dhe Shtetet e Bashkuara / Fotografi Arkivi i Shtypit të Lirë

Sekretari i Shtetit i Sh.B.A. Anthony Blinken tha sot se Kina po shikon me shumë kujdes se si reagojnë Uashingtoni dhe bota ndaj pushtimit rus të Ukrainës.

Pas vizitës së presidentit kinez Xi Jinping në Moskë, Blinken theksoi se nëse Rusia lejohet të sulmojë fqinjin e saj pa u ndëshkuar, ajo do të hapë një "kuti të Pandorës" për agresorët e mundshëm dhe do të çojë në konflikt, raportojnë mediat britanike.

"Aksionet në Ukrainë shkojnë përtej vetë Ukrainës dhe unë mendoj se ato kanë një ndikim të madh në Azi, për shembull," tha Blinken, duke vënë në dukje se Japonia dhe Koreja e Jugut janë mbështetësit kryesorë të Ukrainës në konflikt.

Konflikti në Ukrainë ka çuar në debate rreth asaj se si lufta do të ndikojë në pikëpamjen ushtarake të Kinës ndaj Tajvanit, një shtet ishullor i pavarur që Pekini e sheh si territor sovran kinez.

"Unë mendoj se nëse Kina e sheh këtë dhe ata e shikojnë atë nga afër - ata do të mësojnë mësimin se si bota po bashkohet ose jo, për të kundërshtuar këtë agresion," tha Blinken, duke folur para nënkomitetit të Ndarjeve të Senatit.

Presidentët Xi dhe Putin e përshëndetën njëri-tjetrin si "miq të dashur" kur u takuan në Kremlin dhe diskutuan propozimet e Kinës për një zgjidhje të konfliktit ukrainas.

Blinken shtoi se mbështetja politike dhe materiale e Kinës për Rusinë bie ndesh me interesat e Uashingtonit, por tha se Uashingtoni ende nuk ka parë prova se Pekini po i ofron ndihmë të konsiderueshme Moskës në konflikt.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës