SHBA, Koreja e Jugut dhe Japonia kanë bërë thirrje për më shumë presion ndërkombëtar ndaj SHBA-së. Koreja të frenojë programin e saj bërthamor

Raketa Hwasong-17 e Koresë së Veriut / Foto EPA-EFE/KCNA VETËM PËR PËRDORIM EDITORIAL

Këshilltarët e sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara, Koresë së Jugut dhe Japonisë zhvilluan një takim trepalësh sot, duke bërë thirrje për më shumë presion ndërkombëtar ndaj Koresë së Veriut për të frenuar programet e saj të zhvillimit bërthamor dhe raketor, vjedhjet e saj kibernetike dhe dërgesat e supozuara të saj të armëve në Rusi.

Takimi në Seul erdhi në mes të përshkallëzimit më të madh të tensioneve në Gadishullin Korean në vite, me Kim Jong-un që mburret gjithnjë e më shumë për doktrinën e tij bërthamore, e cila lejon përdorimin e armëve bërthamore.

Përveç kësaj, Uashingtoni, Seuli dhe Tokio kanë shprehur shqetësimin për një marrëveshje të mundshme armësh midis Koresë së Veriut dhe Rusisë. Tre aleatët janë të shqetësuar se Kim po furnizon Rusinë me municion shumë të nevojshëm për luftën e presidentit rus Vladimir Putin në Ukrainë. Në këmbim, Rusia ofron teknologji për të ndihmuar në zhvillimin e armëve bërthamore të Koresë së Veriut.

Pas takimit në Seul, këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan tha se Uashingtoni po punonte me Seulin dhe Tokion për të forcuar bashkëpunimin e mbrojtjes dhe për t'u përgatitur më mirë për hakmarrjen kundër testeve të raketave bërthamore të Koresë së Veriut dhe aktiviteteve hapësinore, dhe në këtë kuptim shkëmbimin e informacionit në kohë reale. për lëshimet e raketave nga Pheniani. Shkëmbimi i informacionit duhet të fillojë këtë muaj, por nuk është caktuar një datë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës