SHBA dhe Kanadaja janë zotuar të forcojnë lidhjet ekonomike me Meksikën

Trudeau, Obrador dhe Biden/ Foto EPA-EFE/Jose Mendez

Shtetet e Bashkuara, Meksika dhe Kanadaja u zotuan në një takim të përbashkët për të forcuar lidhjet ekonomike, për të prodhuar më shumë mallra në rajon dhe për të rritur prodhimin e gjysmëpërçuesve, megjithëse integrimi është penguar nga një mosmarrëveshje e vazhdueshme mbi politikën energjetike të Meksikës.

Presidenti i SHBA Joe Biden, presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador dhe kryeministri kanadez Justin Trudeau u takuan në kryeqytetin meksikan dhe u zotuan të forcojnë zinxhirët e furnizimit pas tejkalimit të ndërprerjeve të rënda gjatë pandemisë Covid-19.

Lopez Obrador tha se Meksika do të ndihmonte Biden të frenonte tregtinë e opioidit sintetik fentanyl, i cili besohet të jetë përgjegjës për mijëra vdekje në Shtetet e Bashkuara. Udhëheqësit u zotuan gjithashtu të reduktojnë gjurmët e karbonit të vendeve të tyre dhe të trajtojnë inflacionin.

“Ne po punojmë përpara për të forcuar bashkëpunimin tonë në zinxhirët e furnizimit dhe mineralet kyçe, në mënyrë që të mund të përshpejtojmë përpjekjet për të ndërtuar teknologjitë e së nesërmes – pikërisht këtu në Amerikën e Veriut”, tha Biden në një konferencë të përbashkët shtypi me kolegët e tij udhëheqës pas takimit.

López Obrador tha se rajoni do të nxiste zhvillimin ekonomik duke krijuar një bord zëvendësues të importeve për ta bërë Amerikën e Veriut më pak të varur nga pjesët e tjera të botës.

Shtëpia e Bardhë tha se të tre vendet do të përmirësonin rrugët ligjore për emigrantët dhe Lopez Obrador i bëri thirrje sërish Bidenit që t'i bëjë presion Kongresit që të miratojë masa për të rregulluar statusin e imigrimit të miliona meksikanëve në Shtetet e Bashkuara.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se rajoni do të presë një forum gjysmëpërçues në fillim të vitit 2023 për të nxitur investimet në industrinë strategjike të teknologjisë së lartë të dominuar nga Azia.

Shpresat e Meksikës për të korrur përfitimet e një industrie gjysmëpërçuese në fuqi janë minuar nga një mosmarrëveshje energjetike me Uashingtonin dhe Otavën, të cilat ankohen se fqinjët jugorë po i vënë investitorët e tyre në disavantazh.

SHBA dhe Kanadaja kanë ngritur zyrtarisht një padi kundër Meksikës për shkelje të Marrëveshjes Tregtare të Amerikës së Veriut. Uashingtoni dhe Otava besojnë se politika e presidentit meksikan për forcimin e rolit të shtetit në sektorin e energjisë dëmton investitorët e huaj dhe pengon zhvillimin e energjisë së pastër.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës