SHBA dhe Japonia po punojnë për të modernizuar aleancën e tyre ushtarake

Biden takohet me perandorin dhe kryeministrin japonez Kishida / Foto: EPA-EFE / Eugene Hoshiko / POOL

Shtetet e Bashkuara dhe Japonia po punojnë për të modernizuar aleancën e tyre ushtarake përballë kërcënimeve nga Kina, Koreja e Veriut dhe Rusia, tha në Tokio Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin.

Zyrtari i lartë amerikan po viziton Tokion ku do të zhvillojë bisedime të shkurtra dypalëshe përpara se të shkojë në një samit të sigurisë në Singapor.

Përpara takimit me homologun e tij japonez Yasukazu Hamada, Austin kujtoi se dy vendet e tyre po përballen me sfida të përbashkëta për shkak të "sjelljes së dhunshme të Kinës, provokimeve të rrezikshme të Koresë së Veriut dhe luftës brutale të Rusisë në Ukrainë".

"Por ne jemi të bashkuar nga interesat e përbashkëta dhe vlerat e përbashkëta." "Ne po zbatojmë masa të rëndësishme për të modernizuar aleancën tonë dhe për ta bërë parandalimin më efektiv," shtoi Austin.

Ai përmendi bashkëpunimin trepalësh me Australinë dhe Korenë e Jugut dhe rritjen e dinamikës dhe shkallës së stërvitjeve ushtarake.

Forcat amerikane dhe japoneze janë më me ndikim, më të fuqishme dhe më të lëvizshme, shtoi Austin, duke vlerësuar vendimin e Japonisë për t'u përgatitur për një kundërsulm dhe për të përmirësuar shkëmbimin e informacionit me Uashingtonin.

Austin mbërriti në Japoni dje, disa orë pasi Koreja e Veriut u përpoq, pa sukses, të lëshonte një satelit spiun duke përdorur teknologjinë e ndaluar nga rezolutat e OKB-së.

Në fund të vitit 2022, Japonia, e cila ka një kushtetutë pacifiste, njoftoi një ndryshim të madh në doktrinën e saj të sigurisë kombëtare, duke njoftuar se do të rriste shpenzimet e mbrojtjes në 2 për qind të PBB-së deri në vitin 2027, duke e quajtur Kinën një sfidë strategjike të paprecedentë për sigurinë e saj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës