SHBA dhe Franca nuk e përjashtojnë mundësinë e dërgimit të avionëve luftarakë në Ukrainë

aeroplanë luftarakë F 16 foto MPB

Shtetet e Bashkuara dhe Franca nuk e përjashtojnë mundësinë e dorëzimit të avionëve luftarakë në Ukrainë, thanë sot përfaqësuesit e dy vendeve.

Kur u pyet nëse Uashingtoni po e konsideronte atë opsion, John Finer, zëvendës këshilltari i presidentit amerikan për sigurinë kombëtare, i tha televizionit NBC se asnjë sistem armësh nuk është përjashtuar.

Mbështetja, thotë ai, do t'i përshtatet asaj që i nevojitet Ukrainës dhe "ne do ta diskutojmë me shumë kujdes", tha Feiner, përcjell Deutsche Welle.

Sipas shkrimeve të mediave britanike, një deklaratë të ngjashme në Londër e ka bërë edhe presidenti i Komisionit të Mbrojtjes të Asamblesë Kombëtare të Francës, Thomas Gassiu.

“Ne duhet t’i shqyrtojmë kërkesat rast pas rasti, duke i lënë të gjitha dyert të hapura”, shtoi ai.

Qeveria polake ka njoftuar se do të mbështesë NATO-n nëse vendos të furnizojë Ukrainën me avionë luftarakë.

"Unë mendoj se ne, NATO, duhet të jemi më të guximshëm," tha kryeministri Mateusz Morawiecki në një deklaratë për televizionin francez LCI.

Por, siç theksoi ai, mund të jetë vetëm një vendim i NATO-s në tërësi.

Nga ana tjetër, kancelarja gjermane Olaf Scholz përjashtoi dorëzimin e avionëve luftarakë. Më parë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy përsëriti se vendi i tij ka nevojë për dërgesa shtesë të armëve, përveç tankeve beteje të premtuara tani.

“Agresioni rus mund të ndalet vetëm me armë të përshtatshme”, tha Zelensky në fjalimin e tij të rregullt të natës me video para bashkatdhetarëve”, duke shtuar se, ndër të tjera, nevojiten avionë luftarakë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës