SHBA rrëzuan një balonë kineze me ajër të nxehtë

Ekrani i printimit të fotove KSVI-TV

Shtetet e Bashkuara thonë se kanë rrëzuar një balonë kineze të dyshuar për spiunazh, duke pasur parasysh se ai fluturoi mbi vende të ndjeshme ushtarake në Amerikën e Veriut. Sipas deklaratës, ajo u qëllua pranë shtetit të Karolinës së Veriut. Ky është zhvillimi i fundit në tensionet mes Uashingtonit dhe Pekinit.

Një operacion është duke u zhvilluar në ujërat territoriale të SHBA-së në Oqeanin Atlantik për të tërhequr mbetjet e balonës, e cila fluturoi në rreth 60.000 këmbë ose 18 metra lartësi dhe vlerësohet të jetë sa tre autobusët e shkollave. Përmbysja e tij u transmetua drejtpërdrejt.

Më parë presidenti amerikan Joe Biden iu përgjigj pyetjes së një gazetari se “ne do të kujdesemi për këtë”.

Baloni kinez fillimisht u pa të mërkurën në Montana, mbi një bazë ushtarake që thuhet se strehon 150 raketa balistike ndërkontinentale të armatosura me koka bërthamore. Pentagoni e përshkroi atë si një objekt të dyshuar vëzhgimi ajror.

Ministria e Jashtme kineze tha se ishte një zepelin meteorologjik që kishte humbur kursin, domethënë ishte larguar nga rruga për shkak të “forcës madhore” dhe akuzoi politikanët amerikanë dhe mediat se po përdorin situatën për të njollosur Kinën.

Më herët, sipas informacioneve të publikuara në mediat amerikane, balona ka fluturuar mbi Kanada dhe Alaskë para se të dallohej në Shtetet e Bashkuara. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Karin Jean-Pierre tha se Shtetet e Bashkuara e kishin gjurmuar balonën që të paktën të martën dhe sekretari i shtypit i Pentagonit, Gjenerali Pat Ryder tha se zyrtarët e kishin gjurmuar atë duke përdorur metoda të shumta, duke përfshirë avionët me pilot.

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken anuloi dje vizitën e tij në Pekin.

Pentagoni tha të premten se një tullumbace e dytë kineze ishte parë në Amerikën Latine, por nuk specifikoi vendndodhjen e saktë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës