Shtetet e Bashkuara mbështesin të drejtën e popullit kinez për të protestuar, tha Shtëpia e Bardhë

Foto: EPA/EFE / MARK R. CRISTINO

Shtetet e Bashkuara kanë shprehur mbështetjen e tyre për njerëzit në Kinë që po protestojnë kundër "blloqeve" që qeveria e tyre po vendos, duke ndjekur në mënyrë rigoroze një politikë "zero tolerance" për shpërthimet e Covid-19 në të gjithë vendin.

"Njerëzve duhet t'u lejohet... e drejta për t'u mbledhur dhe për të protestuar në mënyrë paqësore ndaj politikave apo ligjeve apo diktateve... me të cilat ata nuk pajtohen," tha zëdhënësi i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

Shtëpia e Bardhë mbështet të drejtën për protestë paqësore, tha zëdhënësi.

Ai shtoi se Shtetet e Bashkuara nuk kishin marrë asnjë kërkesë nga Kina për vaksina pasi ekspertët sugjeruan se presidenti kinez Xi Jinping mund të ketë nevojë të importojë vaksina perëndimore nëse vendos të qetësojë politikën e vendit të tij për koronavirusin.

Më herët, Gjermania i tha Kinës që të fillonte përdorimin e vaksinave mRNA nga Perëndimi për të dalë nga pandemia, shkruan Politico. Ditët e fundit, në Kinë janë zhvilluar trazira të mëdha civile dhe protesta kundër politikës së vendit në lidhje me shtypjen e koronavirusit.

Në Shangai, protestuesit i bënë thirrje presidentit kinez Xi Jinping të jepte dorëheqjen. Sipas mediave lokale, protestat janë qetësuar për shkak të pranisë së madhe të policisë në rrugë

Video e ditës