Amerika do të dërgojë tanke Abrams më të vjetër, por të rinovuar në Ukrainë

Tank Abrams EPA-EFE / Jerry Lampen

Pentagoni po përshpejton dorëzimin e tankeve Abrams në Ukrainë, duke vendosur të dërgojë një model të vjetër të rinovuar që mund të jetë gati më shpejt, me synimin për të sjellë automjetet luftarake 70 tonësh në zonën e luftës në tetë deri në 10 muaj, thonë zyrtarët amerikanë. tha, raporton Fox. News.

Plani fillestar ishte t'i dërgonte Ukrainës 31 të M1A2 Abrams më të ri, i cili ka të ngjarë të marrë një deri në dy vjet për t'u ndërtuar dhe shpërndarë. Por zyrtarët thanë se vendimi ishte marrë për të dërguar versionin më të vjetër M1A1, i cili mund të merret nga stoku i ushtrisë dhe mund të jetë atje përpara fundit të vitit. Zyrtarët thonë se M1A1 do të jetë gjithashtu më e lehtë për forcat ukrainase që të mësojnë të përdorin dhe mirëmbajnë ndërsa luftojnë kundër një pushtimi rus.

Deklarimin e sotëm zyrtarët e kanë bërë në kushte anonimiteti pasi plani ende nuk është bërë publik. Zyrtarët e Pentagonit pritet të bëjnë njoftimin sot ose nesër, raporton Fox.

Një zëdhënës i Pentagonit nuk pranoi të komentojë për një afat kohor më të shpejtë, pasi Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së nuk kishte caktuar më parë ndonjë datë specifike për dorëzimin e tyre në Ukrainë, vetëm duke thënë se do të duheshin "muaj".

"Ne jemi duke punuar për të." Ka disa ndryshime që mund të bëhen në proces për ta përshpejtuar atë”, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë John Kirby për CNN sot.

Tanku Abrams hyri në shërbim në vitin 1980 dhe u përdor në Luftën e Gjirit, si dhe në luftërat në Afganistan, Irak dhe Jemen.

Në janar, SHBA njoftoi se do të dërgonte 31 tanke M1 Abrams me vlerë 400 milionë dollarë në Ukrainë gjatë muajve të ardhshëm.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës