SHBA do të mbështeste ngritjen e një gjykate speciale për "krimin e agresionit" kundër Ukrainës

Foto: Arkivi

Shtetet e Bashkuara po bëjnë presion për krijimin e një gjykate të posaçme për "krimin e agresionit" të Rusisë kundër Ukrainës, i cili "do të jetë i rrënjosur në sistemin e drejtësisë ukrainase".

"Shtetet e Bashkuara mbështesin krijimin e një gjykate speciale për krimin e agresionit kundër Ukrainës në formën e një gjykate ndërkombëtare që do të jetë e rrënjosur në sistemin e drejtësisë ukrainase dhe do të përfshijë elementë ndërkombëtarë", tha një zëdhënës i paidentifikuar i Departamentit të Shtetit amerikan.

Sipas tij, Uashingtoni kërkon "mbështetje të madhe ndërkombëtare, veçanërisht nga partnerët evropianë" për këtë dhe që gjykata të jetë "në ndonjë vend të Evropës".

Kjo është hera e parë që SHBA-ja ka mbrojtur në mënyrë eksplicite krijimin e një tribunali të tillë dhe ideja mbështetet edhe nga BE-ja, e cila e përmendi atë në nëntor të vitit të kaluar.

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC), me seli në Hagë, lëshoi ​​një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin më 17 mars për krimin e luftës të deportimit të fëmijëve ukrainas në Rusi.

Rusia nuk e njeh juridiksionin e asaj gjykate. Shtetet e Bashkuara nuk e njohin as GJNP-në. Statuti i Romës, i cili themeloi ICC-në në vitin 2002, është ratifikuar nga 123 shtete. Shtetet e Bashkuara, Kina, Izraeli, Pakistani, Arabia Saudite, Turqia, Irani dhe India nuk janë anëtarë të ICC.

ICC ka juridiksion mbi krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit të kryera në Ukrainë, jo "krimin e agresionit" të kryer nga vetë Rusia, që mund t'i atribuohet udhëheqësve të saj të lartë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës