A po bëni seks gjithnjë e më pak? Mundohuni ta planifikoni - këshillojnë ekspertët

Foto: Pexels / Andrea Piacquadio

Për çiftet më të reja, ideja e “rezervimit” të kohës për seks mund të jetë shumë e pazakontë, pasi intimiteti në fillim të një lidhjeje është zakonisht shumë i shpeshtë, spontan dhe pasionante. Të themi të vërtetën, shumë njerëz kanë pak më shumë kohë atëherë, kështu që nuk ka shumë rëndësi nëse pasionet e tyre ndizen në orën 21:4 apo XNUMX të mëngjesit. Edhe nëse kanë punuar për disa orë më pas, thuhet "Gruaja.hr".

Natyrisht, dëshirat dhe nevojat seksuale ndryshojnë dhe nuk ka përgjigje se sa seksi është i mjaftueshëm apo i tepërt. Është e rëndësishme që të dy të jeni të lumtur dhe të gjeni rrugën drejt lumturisë pa marrë parasysh sa kohë keni qenë bashkë. Gjithmonë ka vend për të eksploruar dhe zbuluar gjëra të reja, apo jo?

Por shpeshherë ndodh që çiftet në marrëdhënie apo martesa afatgjata, për shkak të detyrimeve, stresit apo diçkaje tjetër, të lënë mënjanë intimitetin dhe ai bëhet gjithnjë e më i pakët, gjë që mund të çojë në pakënaqësi afatgjatë. Nëse e gjeni veten në këtë situatë, ndoshta ju dhe partneri juaj duhet të mendoni të caktoni një kohë për seks. Nëse keni nevojë, shkruani në një kalendar ose kujtesë – në fakt, planifikimi mund të përmirësojë një jetë seksuale 'të fjetur'.

Është krejtësisht normale që libidoja të ulet me kalimin e kohës ose herë pas here dhe momentet intime të rrallohen për shkak të rrethanave të jetës. Është e vështirë të thuhet se cila është pika kthese – disa çifte do të përjetojnë mungesë intimiteti brenda disa javësh dhe të tjerë pas disa vitesh.

Seksi i planifikuar nuk duhet të jetë monoton – kjo nuk do të thotë se nuk do të keni momente emocionuese plot pasion. Avantazhi i tij kryesor është i dukshëm – planifikimi i seksit zakonisht çon në momente më intime. Përveç kësaj, ndoshta kjo taktikë do t'ju kujtojë juve dhe partnerit tuaj se sa të bukura dhe të vlefshme janë momentet së bashku dhe se ato nuk duhen humbur - sigurisht, nëse dëshira është e ndërsjellë dhe nëse nuk ka probleme serioze.

Planifikimi i kohës vetëm për seks nuk është i pazakontë sepse java e punës shpesh është e mbushur me përgjegjësi. Vetëm për shkak se ju ranë dakord nuk do të thotë se keni caktuar çdo sekondë të lojës. Mund të jetë ende interesante, emocionuese, e shpejtë ose e ngadaltë...

Si do ta organizoni kohën tuaj vetëm? E thjeshtë: duke folur. Ju mund të organizoni kujdesin e fëmijëve, një takim për dy për ta shijuar kur të ktheheni, ose çfarëdo që dëshironi. Është e rëndësishme vetëm të mos harrohet rëndësia e lidhjes, gjesteve dhe prekjeve emocionale dhe fizike. Kjo mund ta pasurojë shumë lidhjen apo martesën tuaj dhe të “zgjojë” shkëndijën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës