Ruzhica nga “Area” para koncerteve në Shkup: Salla Universale do të ngrihet sërish si feniks

Foto: "Shtypi i Lirë"

Grupi maqedonas Zona ka një status kult në mesin e adhuruesve të muzikës cilësore rock, dhe një numër i këngëve të tyre tashmë konsiderohen si evergreens të vërtetë.

Fansat e tyre mezi presin dy koncertet akustike, të cilat rock muzikantët nga Gostivari do t'i mbajnë më 19 dhe 20 prill në Filarmoninë e Maqedonisë në Shkup.

“Area” performon shpesh para publikut të tyre dëgjues, por ka kohë që nuk i kanë kënduar hitet e tyre më të mëdha në version akustik. Më saktësisht, kanë kaluar 14 vjet nga koncertet e fundit akustike të “Area” në Sallën Universale.

“Ne i kemi të freskëta kujtimet nga ato koncerte në Sallën Universale. Ishte shumë e trishtuar për ne ta shikojmë atë të digjej. Kur u dogj Universal, sikur u dogj shpirti i Shkupit. Shpresojmë se do të ngrihet përsëri si një feniks.

Kemi pasur koncerte të panumërta në atë sallë, kemi luajtur në evente dhe kemi performuar si mysafirë në koncertet e kolegëve tanë”, tha këngëtarja e “Area”, Ruzhica Milloshevska - Brçioska, në konferencën e sotme për media.

Kitaristi i grupit Ivica Brcioski bëri të ditur se koncerti do të jetë një eksperiencë interesante për publikun sepse aranzhimet do të modifikohen dhe përshtaten me orkestrën me të cilën do të luajnë.

“Bëhet fjalë për aranzhime akustike. Nuk do të ketë kitarë elektrike dhe do të tingëllojë krejtësisht ndryshe nga sa ka dëgjuar publiku deri më tani. Do të jetë interesante të dëgjohet”, shtoi Brcioski.

Koncerti i parë, i cili është planifikuar për më 19 prill, tashmë është i shitur, ndërsa për koncertin e dytë (20 prill) ka ende një numër shumë të vogël biletash. Të dy koncertet organizohen nga “Fresh Union”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës