MPJ ruse: Samiti i Ukrainës po vonon rezultatin real politik të konfliktit

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova/foto: Vladimir Smirnov/TASS

“Samiti i organizuar nga Ukraina nuk synon të arrijë paqen, por përkundrazi, të shtyjë rezultatin real politik të situatës rreth Rusisë dhe Ukrainës”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova. konferencë për shtyp. "TASS". 

"Ai nuk synon arritjen e paqes, por vazhdimin e përpjekjeve të kota për të shkaktuar, siç thonë ata, një "humbje strategjike ndaj Rusisë" ose një "disfatë në fushëbetejë", të cilën ata shpresojnë ta stimulojnë politikisht ose ta shkruajnë diku. Mund t'ju them menjëherë se ky takim do të përfundojë pa rezultat. Do të kufizohet në disa “mbledhje” të përfaqësuesve perëndimorë dhe ukrainas. Qëndrimi i saj është i pakuptimtë. Është i dënuar të dështojë apriori. Nuk është një përpjekje për t'iu qasur disi diskutimit të problemeve dhe zgjidhjes paqësore. Është, përkundrazi, një përpjekje për të maksimizuar rezultatin real politik të gjithë situatës”, tha Zakharova.

Ajo theksoi se ata që e duan vërtet paqen nuk do të lejojnë dorëzimin e armëve dhe as do t'i japin dritën jeshile sulmeve terroriste.

"Pse konferenca është e dënuar të dështojë?" Sepse negociatat me Rusinë ishin tabu për regjimin në Kiev dhe janë ende të ndaluara, sepse - arsyeja e dytë - dërgesat e armëve vazhdojnë. Dhe arsyeja e tretë është regjimi në Kiev, i cili kryen akte terroriste në vendin tonë me armë perëndimore dhe me mbështetjen politike të vendeve perëndimore, të cilat fjalë për fjalë e inkurajojnë atë të kryejë edhe më shumë akte terroriste kundër infrastrukturës civile”, tha Zakharova.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës