Forcat ruse sulmuan një grup evakuimi dhe civilë në Vovchansk

Sulmuesit rusë qëlluan për vdekje dy banorë të Vovchansk në rrethin Kharkiv dhe sulmuan një makinë evakuimi të policisë.

Volodymyr Tymoshko, kreu i departamentit kryesor të policisë kombëtare në rajonin e Kharkiv, raportoi se sulmuesit rusë përdorën një dron për të sulmuar një makinë që ishte në rrugë për të evakuuar civilët në Vovchansk.

"Ai nuk arriti atje." “Armiku FPV sulmoi automjetin e policisë”, tha Timoshko.

Sipas tij, polici është gjallë, është plagosur nga një shpërthim. Ai shtoi gjithashtu se njerëzit janë evakuuar.

Ritmi i evakuimit nga zonat veriore të rajonit të Kharkiv është duke u ngadalësuar, por vazhdon rreth orës.

Yevhen Ivanov, zëvendës shefi i administratës ushtarake rajonale në Kharkiv, tha se rreth dyqind njerëz mbeten në qytetin e Vovchansk.

Më 15 maj, ushtarët rusë qëlluan dhe vranë një burrë në një karrige me rrota, i cili po përpiqej të largohej vetë nga qyteti pothuajse plotësisht i shkatërruar i Vovchansk në rajonin e Kharkiv.

Prokurorët thanë në fillim, zyrtarët e zbatimit të ligjit supozuan se ishte një burrë me aftësi të kufizuara që po përpiqej të largohej nga spitali i pushtuar. Mirëpo, më vonë doli se gruaja, e cila shoqërohej nga bashkëshorti, u vra nga plumbat e sulmuesve.

Sipas Prokurorisë Rajonale të Kharkiv, një burrë 70-vjeçar dhe gruaja e tij vendosën të evakuojnë vetë Vovchansk.

Rrugës iu bashkua edhe një shtetas tjetër. Burri gjeti një karrocë për gruan e tij, sepse ajo kishte probleme me këmbët e saj për një kohë të gjatë. Së bashku ata u nisën drejt Kharkiv.

“Kur njerëzit po kalonin pranë spitalit lokal, rusët hapën zjarr ndaj tyre. “Burri që iu bashkua çiftit dhe gruaja vdiqën në vend”, thanë hetuesit.

Në të njëjtën kohë, 70-vjeçari arriti të arratisej dhe të arrinte në periferi të Vovchansk, nga ku ushtria ukrainase e çoi në Kharkiv.

Burri nuk mundi ta merrte trupin e gruas së tij të ndjerë, pasi degët u futën në pjesën mekanike të karrocës dhe bllokuan lëvizjen.

Foto: Kostiantyn dhe Vlada Liberov

Sipas viktimës, rusët kanë qëlluar mbi ta nga një ndërtesë e pushtuar.

Aktualisht, zyrtarët e rendit vazhdojnë të hetojnë rastet e shkeljeve të ligjeve dhe rregullave të luftës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës