Sistemi rus i mbrojtjes ajrore TOR-M2U ka kapur me sukses raketat amerikane HIMARS

TOR-M2U është i pajisur me një sistem të ri raketash të kontrollit të zjarrit në fushën e betejës që përdor algoritme për të njohur, klasifikuar dhe prioritizuar objektivat me ndihmën e inteligjencës artificiale dhe është i aftë të angazhojë deri në katër kërcënime njëkohësisht.

Ushtria ruse mori sistemet e para raketore TOR-M2U në fund të vitit 2014, dhe ato hynë në shërbim në 2015.

TOR-M2U është një version i modernizuar i serisë ruse të sistemeve të raketave tokë-ajër, i projektuar kryesisht për mbrojtjen ajrore. Ai është i aftë të përgjojë një sërë kërcënimesh ajrore, duke përfshirë avionë, helikopterë dhe municione të drejtuara me saktësi.

I montuar në shasinë e një automjeti të blinduar, "TOR-M2U" krenohet me lëvizshmëri të lartë, e cila e lejon atë të operojë në mënyrë efektive në terrene të ndryshme.

Kjo e bën atë veçanërisht të përshtatshëm për mbrojtjen e njësive ushtarake të lëvizshme dhe instalimeve strategjike.

Sistemi është i pajisur me teknologji të sofistikuar radari dhe raketash që e lejon atë të gjurmojë dhe të përfshijë objektiva të shumtë në të njëjtën kohë, duke ofruar aftësi të fuqishme të mbrojtjes ajrore në mjedise me rrezik të lartë.

TOR-M2U përdor raketën e provuar tokë-ajër SAM që është e optimizuar për të shkatërruar objektiva të vegjël manovrimi.

Raketa e sistemit të mbrojtjes ajrore "TOR-M2U" përdor parimin e komandës radio të raketave.

Radari i marrjes së objektivit skanon mjedisin gjatë lëvizjes ose qëndrimit të palëvizshëm, zbulon dhe identifikon objektivat.

Pajisjet kompjuterike analizojnë situatën, u japin përparësi objektivave të zbuluar dhe gjenerojnë informacione të shënjestrimit për radarin në shtëpi.

Radari i kthimit kyçet mbi objektivin, merr përsipër gjurmimin e tij automatik dhe llogarit momentin në kohë kur duhet të lëshohet SAM për ta sulmuar atë.

Më pas vendos që SAM ta gjurmojë automatikisht dhe ta drejtojë automatikisht drejt objektivit me anë të komandave të radios.

Përveç këtyre funksioneve, radari udhëzues kontrollon kokën e raketës.

Dërgon një komandë vonese në siguresën elektronike të armës në varësi të shpejtësisë së afrimit të objektivit me predhën, duke siguruar kështu shkatërrimin e objektivit me një mori fragmentesh në momentin e kërkuar.

Në rast humbjeje, aktivizohet pajisja vetëshkatërruese e raketës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës