Makthi rus për luftëtarin Su-57 Felon sapo ka filluar

Ndërsa lufta ruso-ukrainase vazhdon në vitin e tretë, kufizimet e ushtrisë ruse, veçanërisht në kontrollin e hapësirës ajrore, janë bërë të dukshme.

Përkatësisht, Sukhoi Su-57 Felon, një luftëtar shumëfunksional i gjeneratës së pestë, nuk ka performancë të mirë.

Që nga fluturimi i tij i parë në 2010, vetëm rreth 32 të këtij lloji janë dorëzuar, me vonesat e prodhimit të përkeqësuara nga pengesat e industrisë.

Kritikat ndaj Su-57 përfshijnë seksionin e tij të madh të radarit të krahasueshëm me luftëtarët më të vjetër dhe problemet e vazhdueshme me motorin dhe sensorët e tij, pjesërisht për shkak të sanksioneve ndërkombëtare.

Pavarësisht këtyre dështimeve, Su-57 njihet si një avion i aftë me manovrim të avancuar dhe një shpejtësi maksimale prej 2 Mach.

Lufta ruso-ukrainase ka përqendruar vëmendjen ndërkombëtare në aftësitë e ushtrisë ruse.

Ndërsa lufta hyn në vitin e tretë, mangësitë e forcave të Putinit janë të dukshme.

Një nga surprizat më të mëdha që nga fillimi i konfliktit ka qenë dështimi i Rusisë për të kontrolluar hapësirën ajrore mbi Ukrainë.

Pengesat dhe vonesat e shumta ngadalësuan prodhimin e Su-57 – por edhe produkti i përfunduar nuk bëri përshtypje.

Pavarësisht dështimit për të prodhuar Su-57 në numër të mjaftueshëm deri më tani, Ministria Ruse e Mbrojtjes mburret se shkalla e prodhimit të Su-57 do të dyfishohet deri në vitin 2024.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës