Blogeri ushtarak rus u gjet i vdekur disa ditë pasi raportoi për humbje masive ruse në Avdiivka - "krye vetëvrasje"

Blogeri ushtarak pro-rus, Andrei Morozov, u gjet i vdekur vetëm disa ditë pasi raportoi se Rusia kishte pësuar humbje masive gjatë sulmit të saj në qytetin ukrainas Avdiivka.

Agjencitë shtetërore ruse të lajmeve dhe gazetat raportuan se ai kreu vetëvrasje.

Morozov, i njohur si "Murtz" në Telegram, pretendoi se Moska kishte humbur rreth 16.000 trupa dhe 300 automjete të blinduara që kur nisi ofensivën e saj në tetor.

Një postim i tillë i tij mori kritika të ashpra nga disa propagandistë rusë dhe profili i tij në Telegram është fshirë që atëherë.

Morozov më parë u ankua se ishte ngacmuar për raportin e tij mbi Avdiivka dhe tha se ishte urdhëruar të fshinte postimin nga dikush që ai e përshkroi si "shok kolonel".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës