Muzikanti rus rok mori një gjobë prej 50.000 rubla: Shevchuk është kundër pushtimit rus të Ukrainës

Foto: Printscreen - Instagram

Muzikant, këngëtar dhe kompozitor i njohur rus i muzikës rock Yuriy Shevchuk është dënuar nga vendi i tij për dënimin e ofensivës kundër Ukrainës dhe kritikimin e Presidentit Vladimir Putin gjatë koncertit të tij. Gjykata ruse e shpalli muzikantin fajtor për "veprim publik që synonte diskreditimin e forcave të armatosura ruse" dhe e dënoi atë me një gjobë prej 50.000 rubla ose rreth 800 euro. "The Moscow Times".


Gjashtëdhjetë e pesë vjeçari Shevchuk këndoi para audiencës së tij më 18 maj, "atdheu nuk duhet të jetë gjysmëvëllai i përhershëm i presidentit". "Tani njerëzit po vriten në Ukrainë, pse?" Djemtë tanë po vdesin në Ukrainë, pse?”, “Për shkak të planeve napoleonike të Cezarit tonë”, ishin disa nga fjalët e muzikantit për të cilat ai po përballet me dënim.

Shevchuk, i cili sot nuk u paraqit në sallën e gjyqit për shkak se është pozitiv me koronavirus, përmes avokatit të tij, Aleksandar Peredruk, ka dërguar një deklaratë me shkrim, ku ka theksuar se “ka qenë gjithmonë kundër luftës kudo në botë”.

“Të gjitha problemet dhe të gjitha vështirësitë e natyrës politike midis shteteve dhe popujve duhet të zgjidhen përmes kanaleve diplomatike”, tha muzikanti në një deklaratë me shkrim.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Sarah Vance (@sarahjvance123)

Shevchuk, drejtues i grupit rok DDT, mjaft i famshëm në ish-BRSS, ka denoncuar prej vitesh ndikimin e Vladimir Putinit. Para epokës së Putinit, Shevchuk u bë i njohur duke bërë fushatë kundër luftës në Çeçeni nga 1994 deri në 1996.

Video e ditës