Sulmet me raketa ruse në Zaporozhye dhe Odessa

Sulmi rus në Ukrainë / Foto: Twitter

Forcat ruse kryen sulme me raketa këtë mëngjes në zonën industriale në Zaporozhye në jug të Ukrainës dhe portin e Odessa, thanë autoritetet ukrainase.

Kreu i rajonit të Zaporozhye, Ivan Fedorov, ka shkruar në Telegram se nuk ka të lënduar në sulm, transmeton Ukrinform.

Pati një sulm ajror dhe shpërthime në Odessa, tha kreu i administratës rajonale Oleh Kiper.

Ushtria ruse sulmoi gjithashtu bazën ajrore në qytetin Konotop në rajonin Sumy dhe brigadën e 58-të të këmbësorisë të motorizuar ukrainase. Helikopterët janë të stacionuar në bazën ajrore, dhe aty pranë ka edhe një fabrikë të riparimit të avionëve.

Nga ana tjetër, ukrainasit sulmuan zonën kufitare ruse të Belgorodit me dronë, duke vrarë dy persona, raportojnë mediat ruse.

Një sulm me dron u parandalua në rajonin e Smolensk dhe një zjarr shpërtheu në ndërtesën e kompleksit energjetik nga pjesët e një droni të shkatërruar, tha kreu i rajonit Vasiliy Anokhin.

Më herët gjatë natës, si pasojë e një shpërthimi droni, u dëmtua infrastruktura energjetike në zonën Maloyaroslavets të rrethit Kaluga.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës