Laureati rus i Nobelit është i shqetësuar për kërcënimin bërthamor të Kremlinit

Foto nga EPA

Kryeredaktori i “Novaya Gazeta” dhe fituesi i Çmimit Nobel për Paqen, Dmitry Muratov, është i shqetësuar se deri ku do të shkojë Kremlini në përballjen me Perëndimin, shkruan ai.BBC".

“Dy breza jetuan pa kërcënimin e luftës bërthamore”, tha Muratov. “Por kjo periudhë ka përfunduar. A do ta shtyp Putin butonin bërthamor apo jo? Kush e di? Askush nuk e di këtë. Nuk ka asnjë person që mund të thotë me siguri”.

Zyrtarët e lartë hodhën poshtë sugjerimet e pakuptimta se vendet perëndimore që armatosin Ukrainën nuk duhet ta shtyjnë Rusinë shumë larg. Pak ditë më parë, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi planet për të vendosur armë bërthamore taktike në Bjellorusi. Më pas, një nga bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë, Nikolai Patrushev, paralajmëroi se Rusia kishte "armë moderne unike të afta për të shkatërruar çdo armik, përfshirë Shtetet e Bashkuara".

“Ne shohim se si propaganda shtetërore i përgatit njerëzit të mendojnë se lufta bërthamore nuk është gjë e keqe”, thotë nobelisti rus. “Kanalet televizive këtu promovojnë luftën bërthamore dhe armët bërthamore sikur të reklamonin ushqimin e kafshëve. Ata shpallin: "Ne kemi këtë raketë, atë raketë, një lloj tjetër rakete." Ata flasin për shënjestrimin e Britanisë dhe Francës, për shkaktimin e një cunami bërthamor që të shpërndajë Amerikën. Pse e thonë këtë? Që njerëzit këtu të jenë të përgatitur”.

Në televizionin shtetëror rus kohët e fundit, një drejtuese e njohur talk show sugjeroi që Rusia "duhet të deklarojë çdo objektiv ushtarak në territorin e Francës, Polonisë dhe Mbretërisë së Bashkuar si një objektiv legjitim të Rusisë".

I njëjti mikpritës sugjeroi gjithashtu "nivelimin e një ishulli me një armë bërthamore strategjike dhe kryerjen e një lëshimi provë ose shkrepjen e një arme bërthamore taktike, në mënyrë që askush të mos ketë asnjë iluzion".

"Njerëzit në Rusi janë të rrezatuar nga propaganda," thotë Muratov. “Propaganda është një lloj rrezatimi. Të gjithë janë të ndjeshëm ndaj tij, jo vetëm rusët. Në Rusi, ka dymbëdhjetë kanale televizive, dhjetëra mijëra gazeta, media sociale si VK [versioni rus i Facebook] që i shërbejnë plotësisht ideologjisë shtetërore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës