Sulmi rus në Chernigov, tetë të vdekur

duke luftuar Ukrainën/Foto: EPA

Në shpërthimin e tre raketave ruse që goditën sot katin e tetë të një ndërtese banimi në qendër të qytetit Chernihiv në veri të Ukrainës, të paktën tetë persona humbën jetën dhe 18 u plagosën, tha kryebashkiaku Oleksandr Lomako.

Chernihiv ndodhet afër kufirit të Ukrainës me Rusinë dhe Bjellorusinë, rreth 150 kilometra nga kryeqyteti i Kievit.

Nga ana tjetër, Ministria ruse e Mbrojtjes tha se një dron ukrainas u rrëzua mbi rajonin Mordovia, afërsisht 350 kilometra në lindje të Moskës. Është 700 kilometra nga kufiri me Ukrainën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës