Një ministër rus thotë se sulmet me dron në infrastrukturën energjetike janë kërcënimi i tyre më i madh

Foto: mia.mk

Sulmet e mundshme me dron në infrastrukturën kryesore të energjisë janë një kërcënim serioz për sigurinë energjetike të Rusisë, tha të martën ministri i Energjisë Nikolai Shulginov. Shulginov nuk e përmendi Ukrainën me emër, por Rusia thotë se ka penguar një sërë tentativash sulmesh nga dronët ukrainas në muajt e fundit.

Ukraina nuk i ka pranuar publikisht sulmet ndaj objektivave në Rusi, por zyrtarë të lartë në Kiev herë pas here mirëpresin lajmet për sulme të suksesshme me dron në territorin rus. "Kërcënimi kryesor tani janë aktet e ndërhyrjes së paligjshme duke përdorur dronët," tha Shulginov gjatë një tryeze të rrumbullakët mbi sigurinë e objekteve energjetike të Rusisë.

Ai tha se po bashkëpunonte me Ministrinë ruse të Mbrojtjes dhe shërbimin e sigurisë FSB për këtë çështje. Rusia ka njoftuar më parë sulme me dronë në disa qytete dhe fshatra, disa prej të cilave janë qindra kilometra larg kufirit me Ukrainën.

Të dielën, Ministria ruse e Mbrojtjes tha se parandaloi një sulm me dron në një qytet 220 kilometra në jug të Moskës, duke rrëzuar dronin mbi ndërtesat e banimit në qytetin e Kirevsk.

Rusia ka akuzuar Ukrainën për sulme me dronë në bazat ajrore thellë brenda territorit rus në dhjetor, duke përfshirë një bazë të madhe bombarduese strategjike pranë qytetit të Saratovit, pasi raketat fluturuan qindra kilometra nëpër hapësirën ajrore ruse.

Rusia ka nisur e vetme valë sulmesh me raketa dhe dronë në infrastrukturën energjetike të Ukrainës gjatë gjashtë muajve të fundit të konfliktit, shpesh duke ndërprerë energjinë për miliona civilë anembanë Ukrainës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës