Sulmet masive ruse në Donbas - Rusia dërgon mijëra trupa për të pushtuar Luhansk, "A është një Mariupol i ri në horizont"

Ukraina lufton / EPA-EFE / ALISA YAKUBOVYCH

Forcat ruse kanë rritur ofensivën e tyre në "xhepin" e fundit të rezistencës rreth rajonit të Luhanskut në rajonin lindor të Ukrainës, Donbass, teksa konflikti hyn në muajin e katërt që nga fillimi i një operacioni special rus.

North Rhine-Westphalia është nën "bombardim të vazhdueshëm" dhe Rusia ka dërguar mijëra trupa për të pushtuar të gjithë rajonin, i cili është nën "sulm masiv", sipas zyrtarëve lokalë, ushtrisë ukrainase dhe Ministrisë Britanike të Mbrojtjes.

Foto: Aleksandër Reka

Pas dështimit të rajonit verior të Ukrainës rreth qytetit të Kharkovit, Rusia iu drejtua Donbasit në lindje në mes të prillit dhe nisi një sulm masiv artilerie dhe raketash përgjatë frontit lindor 480 kilometra të Ukrainës, të cilin autoritetet ukrainase e quajtën fillimi i një ofensivë e re që shtrihet nga Kharkovi. në veri deri në Mariupol në jug.

ukraina donbas trupat ruse separatistët
Separatistët pro-rusë në Donbas / EPA / MARKIIAN LYSEIKO

"grevë masive"

Kreu i administratës rajonale, Serhiy Gaydai, tha se forcat ruse po sulmonin pothuajse vazhdimisht Khodrovsk të Veriut dhe se "ka pasur raportime të vazhdueshme për shtëpi të shkatërruara në qytetet Popasna dhe Rubizhno". Ai tha se Severodonetsk ishte nën "sulm masiv", duke paralajmëruar banorët se ishte tepër vonë për t'u evakuuar.

"Severodonetsk po mbrohet - qyteti është plotësisht nën kontrollin e autoriteteve ukrainase. “Rusët kanë përqendruar pothuajse të gjitha forcat e tyre, pra 25 grupe taktike batalioni, për të pushtuar qytetin”, tha guvernatori i Luhanskut.

Kyiv Independent raporton se trupat ruse bombarduan 38 vendbanime në rajonet Donetsk dhe Luhansk, duke vrarë gjashtë civilë dhe duke plagosur po aq. Sulmet dëmtuan gjithashtu 63 ndërtesa banimi, duke përfshirë 53 shtëpi, një kopsht fëmijësh, një bankë dhe një farmaci.
.

Separatist pro-rus në Donbas / EPA / ALEXANDER ERMOCHENKO

"Ofensivë e vazhdueshme"

Forcat e armatosura të Ukrainës konfirmuan në Facebook të martën se forcat ruse po kryenin një ofensivë të vazhdueshme në rajon, duke shtuar se "armiku ka hapur zjarr përgjatë gjithë vijës së frontit". Ministria britanike e Mbrojtjes në raportin e saj të fundit thekson se Rusia po përpiqet të rrethojë jo vetëm Severodonetsk, por edhe Lisichansk dhe Rubizhne për të pushtuar të gjithë rajonin e Luhanskut.

“Aktualisht, akset veriore dhe jugore të operacionit rus janë të ndarë nga rreth 25 kilometra territor nën kontrollin e Ukrainës”, thuhet në raportin e inteligjencës britanike.

"Ka rezistencë të fortë ukrainase me forcat që zënë pozicione të mirëpërcaktuara mbrojtëse", thuhet në raport, duke shtuar se Rusia ka "arritur njëfarë suksesi të lokalizuar, pjesërisht falë përqendrimit të njësive të artilerisë".

Beteja e Severodonetsk po bëhet një vatër lufte pasi Rusia kërkon të pushtojë një nga qytetet e fundit të mëdha në një provincë kyçe lindore ende nën kontrollin e Ukrainës. Lyudmila Denisova, ombudsmeni ukrainas për të drejtat e njeriut, tha disa ditë më parë se Severodonetsk po shndërrohej në "Mariupol i ri".

"Pjesë e fushatës për të kapur Donbass"

“Okupimi i ‘xhepit’ të Severodonetsk do ta vendosë të gjithë rajonin e Luhanskut nën kontrollin rus. Megjithëse aktualisht përpjekja kryesore e Rusisë, operacioni është vetëm pjesë e një fushate ruse për të kapur Donbasin.

“Nëse vija e frontit të Donbasit lëviz më në perëndim, ajo do të zgjerojë linjat e komunikimit të Rusisë dhe ka të ngjarë që forcat e saj të përballen me vështirësi shtesë logjistike”, tha në një deklaratë Ministria e Jashtme Britanike.

Në një raport të veçantë, Instituti për Studime të Luftës tha se forcat ruse kishin pasur pak sukses në Donetsk verior dhe nuk kishte gjasa të pushtonin Bakhmut në Donetsk, qyteti i dytë më i populluar i rajonit me më shumë se 100.000 banorë.

Flamuri i Donbass / MPB

Duke vënë në dukje se nacionalistët rusë - duke përfshirë veteranë dhe komentues ushtarakë - po kritikojnë gjithnjë e më shumë dështimet e "operacionit special ushtarak" të Rusisë, duke bërë thirrje për mobilizim të mëtejshëm, instituti tha se forcat ruse rreth qytetit të Izum kishin rritur sulmet e tyre ajrore dhe artilerie dhe kishte të ngjarë. të përpiqet të vazhdojë ofensivën që po humbet vrullin.

Operacionet e Rusisë në dhe rreth Severodonetsk thuhet se kanë qenë më pak të suksesshme në 24 orët e fundit, duke lëvizur në veri përmes Zolote, një qytet në zonën ku forcat ukrainase humbën kontrollin gjatë luftës së Donbasit të vitit 2014, dhe disa prej tyre tani në "zonën gri" midis palët në konflikt. Instituti vlerësoi gjithashtu se forcat ruse kishte të ngjarë të arrinin më pak sukses në perëndim të Popasna në të ardhmen e afërt.

"Kundër-ofensiva ukrainase në verilindje të Kharkovit vazhdon të kërcënojë pozicionet ruse dhe të detyrojë Rusinë të tërheqë njësitë nga njësitë sulmuese të vazhdueshme në Ukrainën lindore për të forcuar pozicionet e saj mbrojtëse pranë Vovchansky," tha instituti amerikan. kundërsulmues.

Foto: EPA-EFE / DAVE MUSTAINE

Ndërsa Rusia fokusohet në Donbas dhe në bregdetin jugor, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi të hënën, pas raportimeve për bombardime të forta, se javët e ardhshme do të jenë të vështira.

"Situata më e vështirë e luftimeve sot është në Donbas," tha Zelenski, duke iu referuar qyteteve më të goditura, Bahmut, Popasna dhe Severodonetsk.

Ai tha se Rusia kishte kryer rreth 1.500 sulme me raketa dhe më shumë se 3.000 sulme ajrore në Ukrainë në tre muajt e parë të luftës. Duke folur në një konferencë në Davos, Zelensky u ankua se ushtria ruse në Donbas kishte "20 herë më shumë pajisje se ajo ukrainase".

- Na mungojnë pajisjet sepse po luftojmë kundër një vendi kaq të madh dhe një ushtrie të madhe. Ata tani kanë 20 herë më shumë pajisje në Donbass. "Vetëm imagjinoni sa të forta janë trupat tona, çfarë lloj njerëzish kemi," tha ai gjatë një konference në Davos.

Video e ditës