Hakerët rusë hakojnë bizhuteri në Londër, Beckhams, Oprah Winfrey dhe Tom Hanks janë "shënjestër" e sulmit.

Beckham, Winfrey, Hanks

Një grup hakerësh rus thuhet se ka fituar akses në të dhënat personale të yjeve të filmit, liderëve botërorë dhe miliarderëve duke hakuar në dyqanin ekskluziv të bizhuterive në Londër, kompaninë e bizhuterive Graf.

dyqan bizhuterish Graf
Bhandol / Alamy / Alamy / Profimedia

Dhjetëra persona nga e ashtuquajtura lista "A" ishin shënjestër e sulmeve masive të hakerëve. Hakerët publikuan një numër të dhënash të ndjeshme në lidhje me Oprah Winfrey, Donald Trump, David Beckham dhe shumë të tjerë të famshëm.

Që nga vjedhja, ata tashmë kanë "lëshuar" mbi 60.000 dokumente konfidenciale në faqet "darkweb", raporton Sun.

Pas vjedhjes dyshohet se qëndrojnë kriminelët e bandës famëkeqe ruse të hakerëve të quajtur “Conti”. Ata mendohet se po kërkojnë dhjetëra miliona paund para për shpërblim.

Në mesin e klientëve të grabitur dhe të dëmtuar janë tashmë rreth 600 britanikë, përfshirë trashëgimtaren e Formula 1, Tamara Ecclestone dhe ish-futbollistin Frank Lampard.

Njerëzit super të pasur janë objektivi i hakerëve

Graf me bazë në Londër tha se kishte informuar këdo, informacioni personal i të cilit ishte në dispozicion.
Një zëdhënës i Zyrës së Komisionerit të Informacionit, i cili mund të vendosë gjoba deri në katër përqind të të ardhurave të kompanisë, tha

“Ne kemi marrë një raport nga kjo kompani në lidhje me sulmin e softuerit. Ne do të kontaktojmë organizatën për të bërë pyetje shtesë në lidhje me informacionin e dhënë."

Video e ditës