Fizikanti rus dënohet me 14 vjet burg për tradhti

Anatoly Maslov / Foto / WillWest News / Profimedia

Fizikani rus Anatoly Maslov, i cili punoi në zhvillimin e raketave supersonike, u dënua me 14 vjet në një koloni penale për tradhti. Në gjyqin në Shën Petersburg, i cili ishte i mbyllur për mediat, 77-vjeçari Maslov u shpall fajtor. Ai është një nga tre shkencëtarët nga i njëjti institut siberian, të gjithë ekspertë hipersonikë, të cilët janë arrestuar që nga viti 2022 me akuzën e tradhtisë.

Alexander Shiplyuk dhe Valery Zvegintsev janë në pritje të gjykimit.

Së bashku, me kolegë të tjerë, ata kryen punë teorike në fusha të rëndësishme për zhvillimin e raketave supersonike të afta për të udhëtuar me shpejtësi deri në 10 Mach (12.250 km/h) për të shmangur mbrojtjen ajrore të armikut. Presidenti Vladimir Putin ka deklaruar vazhdimisht se Rusia është lider botëror në zhvillimin e këtyre armëve.

Avokati Yevgeny Smirnov tha se akuzat kundër tre shkencëtarëve nga Instituti i Mekanikës Teorike dhe të Aplikuar (ITAM) në Novosibirsk janë pothuajse të njëjta dhe ata akuzohen për publikimin e informacionit të konsideruar sekret shtetëror në një konferencë ndërkombëtare.

Ai beson se vendimi kundër Maslovit është shkelje e ligjit.

Në letrën e hapur kolegët e tre shkencëtarëve nga ITAM shkruajnë se të dhënat e paraqitura nga shkencëtarët në forumet ndërkombëtare kontrolloheshin vazhdimisht për të mos pasur informacion konfidencial.

Ata paralajmëruan gjithashtu se raste të tilla kanë një efekt rrëqethës te shkencëtarët e rinj rusë. "Tashmë studentët më të mirë po refuzojnë ofertat për t'u bashkuar me komunitetin shkencor dhe për të ardhur në punë me ne, dhe punonjësit tanë të rinj më të mirë po largohen nga shkenca," paralajmërojnë ata në letër. Mediat ruse raportojnë fjalët e avokatit të të akuzuarit Maslov se "ai ia kushtoi gjithë jetën shkencës dhe as që e kishte menduar kurrë të tradhtonte vendin e tij".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës