Një dron rus u përplas me një automjet në televizionin suedez

Foto: Twitter

Një dron rus është përplasur me një makinë që i përkiste ekuipazhit të kanalit suedez TV4 në rajonin e Zaporozhye, raporton "Ukrainska Pravda".

Gazetari Johan Fredriksson dhe fotografi Daniel Zdolšek nuk u lënduan në sulm. Sulmi ndodhi dje rreth orës 11:30 me orën lokale. Mediat vendase theksojnë se sulmi është kryer pavarësisht se punonjësit e medias kishin veshur jelekë dhe helmeta me mbishkrimin “PRESS”. Makina është goditur pak çaste pasi kanë zbritur.

“Kësaj here ishim me fat. Droni rus goditi direkt derën e pasme të makinës sonë. Fatmirësisht nuk kishte njeri në makinë”, tha Fredrickson. Producenti ukrainas Oleksandr Pavlov u plagos lehtë në sulm dhe dy oficerë policie ukrainase që shoqëronin ekuipazhin e TV4 u plagosën gjithashtu.

Në sulm u shkatërruan plotësisht makina dhe pajisjet e regjistrimit. Në raport thuhet se punonjësit e TV4 planifikonin të regjistronin një raport mbi kundërofensivën ukrainase. Udhëtimi në këtë zonë ishte planifikuar dhe organizuar nga policia lokale. Ekipi i TV4 ka kryer disa trajnime për sigurinë dhe Fredriksson ka monitoruar pikat e nxehta gjeopolitike për më shumë se tridhjetë vjet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës