DJ rus dënohet për luajtjen e një video muzikore nga një reper ukrainas që përmbante pamje të regjimentit famëkeq të Azov

Ilustrim DJ/ Foto Aleksandr Lupin / Alamy / Alamy / Profimedia

Gjykata e Krimesë dënoi një DJ vendas me 10 ditë burg për luajtjen e një videoklipi të një kënge të reperit ukrainas Yarmak gjatë një feste, raporton "RFE".

Gjykata e Qarkut të Krimesë njoftoi më 15 gusht se një shtetas rus në qytetin e Shkolkin u dënua me 10 ditë burg për luajtjen e një video muzikore nga kënga "Wild Field" në një kafene lokale.

Videoja thuhet se përmban "simbolet naziste të Regjimentit të Azov, të cilat janë të ndaluara në Rusi".

DJ në kafene i tha policisë se një mysafir i kishte kërkuar që të luante videon.

I krijuar në vitin 2014 si Batalioni Azov pasi Rusia aneksoi ilegalisht Krimenë, Regjimenti i Azov është një grup vullnetar i ekstremit të djathtë, që është pjesë e Gardës Kombëtare të Ukrainës.

Regjimenti Azov përkrah një ideologji ultra-nacionaliste që policia amerikane e ka lidhur me ekstremizmin neo-nazist. Por mbështetësit e shohin atë si një segment patriotik dhe efektiv të forcave mbrojtëse të vendit, veçanërisht që kur pushtimi i gjithanshëm nga forcat ruse filloi në shkurt.

azov kharkiv kharkov ukraina ushtar ukrainas
Azov / Foto EPA-EFE / ANDRZEJ LANGE POLONIA JASHTË

Rusia pretendoi në mënyrë të rreme se Ukraina ishte e kontrolluar nga nazistët dhe e përdori këtë pretendim midis justifikimeve të saj për pushtimin e saj të paprovokuar.

Regjimenti i Azov luftoi me trupat ruse në qytetin jugor të Mariupolit për muaj të tërë përpara se rreth 2.500 luftëtarë të dorëzoheshin në mes të majit.

Më 2 gusht, Gjykata e Lartë e Rusisë e shpalli Regjimentin Azov një organizatë "terroriste".

Video e ditës