Ushtria ruse ka pushtuar qytetin strategjik të Lyman

Igor Konashenkov
Igor Konashenkov / EPA-EFE / MAXIM SHIPENKOV

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë, Igor Konashenkov, tha sot se forcat e armatosura të Federatës Ruse dhe të vetëshpallur Republika Popullore e Donetskut kishin marrë kontrollin e plotë të qytetit strategjik të Lymanit në Ukrainën lindore.

Deklarata erdhi pasi forcat pro-ruse në Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetskut njoftuan dje se kishin marrë kontrollin e plotë të Limanit.

Forcat ukrainase dhe ruse luftuan për disa ditë për kontrollin e qytetit të Lyman.

Lyman është një qendër e rëndësishme hekurudhore dhe pikë aksesi në urat e rëndësishme hekurudhore dhe rrugore përgjatë lumit Siverski Donetsk.

Ministria britanike e Mbrojtjes ka njoftuar edhe për Liman në Twitter mëngjesin e sotëm, duke njoftuar se qyteti është i pushtuar nga forcat ruse.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës