Ushtria ruse arrestoi drejtorin e përgjithshëm të NPP-së Zaporozhye

Zaporozhye / Foto Andrey BORODULIN / AFP / Profimedia

Drejtori i përgjithshëm i centralit bërthamor ukrainas të pushtuar nga Rusia në Zaporozhye është arrestuar nga një patrullë ruse, njoftoi sot agjencia shtetërore ukrainase e ngarkuar me centralin Energoatom.

Sipas njoftimit të kompanisë, Igor Murashov u arrestua dje rreth orës 16:XNUMX me orën lokale gjatë rrugës nga termocentrali më i madh bërthamor evropian për në qytetin Energodar.

Ai u nxor nga makina dhe me sy të lidhur dhe u dërgua në drejtim të panjohur, thuhet në deklaratë.

“Ndalimi i tij nga (Rusia) kërcënon sigurinë e Ukrainës dhe termocentralin më të madh bërthamor në Evropë”, tha presidenti i “Energoatom” Petro Kotin dhe kërkoi nga Rusia që të lirojë menjëherë Murashovin.

Rusia nuk e ka konfirmuar ende se ka arrestuar drejtorin e uzinës.

Video e ditës