Pushtimi rus i Ukrainës do të rezultonte në shumë viktima

Gjenerali Mark Millie / Foto EPA-EFE / JIM LO SCALZO

Amerikan kryesor Gjenerali Mark Millie deklaroi se eventuale Pushtimi rus i Ukrainës do të ishte "i tmerrshëm" dhe do të çojë në një numër të madh viktimash.

Milli e përshkroi akumulimin e 100.000 trupave ruse pranë kufirit me Ukrainën si më të madhin që nga Lufta e Ftohtë, tha ai. BBC.

Megjithatë, sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin thote se konflikti mund të shmanget me ndihmën e diplomacisë.

Në një konferencë për shtyp në Pentagon dje, Milli tha se numri i madh i trupave ruse në kufirin me Ukrainën do të thotë se sulmi do të kishte pasoja të rënda.

Video e ditës