Fabrika ruse për prodhimin e mjeteve të blinduara të këmbësorisë përballet me rrezikun e zhytjes në ujë

Shqetësimet po rriten për përmbytjet e vazhdueshme në rajonet kufitare të Rusisë dhe Kazakistanit, si rezultat i dështimit të digës nga rezervuarët e afërt në lumin Ural.

Kurgan, një qytet në Rusi, ka të ngjarë të përballet me një pjesë të konsiderueshme të përmbytjeve të mundshme për shkak të afërsisë me lumin Tobol.

Me kulmin e përmbytjes që ende nuk ka mbërritur, vendi ka zbatuar një sërë protokollesh evakuimi parandalues ​​në zonat që pritet të jenë në vijën e drejtpërdrejtë të përmbytjeve, me mundësinë e përhapjes së gjerë të ujit nëse nivelet vazhdojnë të rriten.

Këto vlerësime bazohen në statistikat zyrtare të ofruara nga administrata e qytetit.

Sipas burimeve ukrainase, objekti që ka një pozicion të rëndësishëm në këtë kontekst është “Kurganmashzavod”.

Kjo fabrikë është krenare që është prodhuesi i vetëm i automjeteve të reja luftarake për këmbësorinë dhe forcat zbarkuese në Rusi.

Linja e prodhimit këtu përfshin të gjitha njësitë BMP-3 dhe BMD-4, përveç modernizimit të njësive BMP-2 të pajisura me module luftarake Berezhok.

Këtu prodhohen edhe mjete të tjera të blinduara si “Rakushka”, “BTR-MD” dhe “Octopus”.

Autoritetet lokale të Kurgan sugjerojnë se vetëm një kthesë e favorshme natyrore e ngjarjeve mund të parandalojë që qyteti të goditet nga një fatkeqësi.

Piku i përmbytjes parashikohet më 14 prill.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës