Elita ruse e zhgënjyer me Putinin, përmenden tre pasardhës të mundshëm

Foto: EPA-EFE / MAXIM SHIPENKOV

Medusa, një faqe interneti e pavarur ruse e lajmeve, publikoi një raport mbi një ndjenjë të supozuar në rritje të zhgënjimit me Vladimir Putin në mesin e elitës ruse.

Medusa citoi burime të thoshin se ai ishte i afërt me Kremlinin, duke pretenduar se "ka pakënaqësi në rritje me Presidentin Putin midis atyre që janë pro dhe kundër luftës". Ata që kanë mbështetur deri më tani pushtimin thuhet se janë të pakënaqur me mungesën e përparimit dhe po bëjnë thirrje për një qasje "më të rreptë".

Medusa thotë se shumë biznesmenë të lartë dhe anëtarë të qeverisë janë të pakënaqur që Putini filloi luftën pa marrë parasysh pasojat e sanksioneve perëndimore ndaj vendit.

Burime pranë administratës së Putinit thonë se “gjithnjë e më shumë po diskutohet e ardhmja e vendit pa Putinin” dhe se pasardhësit e mundshëm po diskutohen në prapaskenë në Kremlin.

Pasardhësit e Putinit?

Sugjerohet që kryebashkiaku i Moskës Sergei Sobyanin, një aleat i shquar i Putinit dhe i ish-presidentit Dmitry Medvedev, si dhe zëvendës shefi i parë i shtabit Sergei Kiriyenko, përmenden si pasardhës të mundshëm.

Raporti thotë se nuk ka plane për të rrëzuar Putinin ose një komplot, por "ekziston një dëshirë që Putini të mos jetë më kreu i shtetit në të ardhmen e parashikueshme".

Video e ditës