Ushtria ruse pretendon se nuk po planifikon një valë të dytë mobilizimi dhe se ka mjaft trupa

Foto: EPA-EFE / STRINGER

Forcat e armatosura ruse nuk po planifikojnë një valë të dytë mobilizimi dhe thirrja për shërbimin e detyrueshëm ushtarak është pjesë e një programi rutinë rekrutimi, njoftuan sot zyrtarët.

“Do të doja të theksoja se planet e Shtabit të Përgjithshëm nuk përfshijnë një valë të dytë mobilizimi”, tha Vladimir Tsimlyansky, një përfaqësues i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Ruse.

Ai shtoi se Ministria e Mbrojtjes ka mjaft trupa për të përmbushur qëllimet e saj dhe se rekrutët do të shërbejnë shërbimin ushtarak vetëm në postet e përhershme në Rusi.

Ministria ruse e Mbrojtjes tradicionalisht thërret burrat për shërbimin e detyrueshëm ushtarak dy herë në vit, në pranverë dhe në vjeshtë. Mobilizimi është një proces i veçantë në të cilin thirren forcat rezervë dhe personeli tjetër ushtarak në rast emergjence ose lufte.

Kujtojmë se presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi dje një dekret që kërkon shërbimin e detyrueshëm ushtarak, gjatë shërbimit ushtarak pranveror, për 147.000 mijë qytetarë të moshës 18 deri në 27 vjeç.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës