Ushtria ruse mori një grup të ri automjetesh luftarake BMP-1AM

Holding ruse "Vysokotochnye kompleksy", pjesë e Rostec, i ka dorëzuar ushtrisë ruse një grup tjetër të mjeteve luftarake të këmbësorisë Basurmanin BMP-1AM të modernizuara.

BMP-1AM, i modernizuar nga kompania ruse, së fundmi iu nënshtrua një rinovimi gjithëpërfshirës, ​​ku të gjithë komponentët dhe montimet kryesore të automjeteve BMP-1 u riparuan plotësisht ose u zëvendësuan me të reja.

Ky përmirësim përmirëson ndjeshëm aftësitë luftarake të mjeteve të blinduara, duke rritur lëvizshmërinë e tyre si në tokë ashtu edhe në ujë, raportojnë mediat ruse.

Një veçori domethënëse që e veçon BMP-1AM nga paraardhësi i tij është zëvendësimi i frëngjisë autongarkuese me një person të armatosur me GROM 73 mm me një stacion armësh të ngjashëm me atë të personelit të blinduar ruse BTR-82A.

Ky stacion i telekomanduar, i operuar nga gjuajtësi nga brenda trupit të automjetit, krenohet me një autotop 2 mm 72A30 si armatimin e tij kryesor, tha kompania në një deklaratë.

Autocannon 2A72, një version i modifikuar i autotopit 2A42, qëllon me municion 30×165 mm me një shpejtësi prej 350 deri në 400 fishekë në minutë.

Pavarësisht fuqisë së tij të zjarrit, autotopi është jashtëzakonisht i lehtë, peshon vetëm 84 kilogramë.

Tyta e saj, me një gjatësi prej 2.416 mm, kontribuon ndjeshëm në qëndrueshmërinë dhe performancën e përgjithshme të armës, thuhet në raportin e publikuar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës