Një gazetar dhe bloger rus u burgos me nëntë vjet pasi kishte shkruar se ushtarët rusë po shkatërronin qytete në Ukrainë.

Shpërthim në Kiev / Foto: Twitter / Nexta

Një gjykatë në Moskë dënoi sot në mungesë një autor, gazetar dhe bloger të njohur rus të gatimit dhe një emision televiziv, me nëntë vjet burg për "përhapjen e informacionit të rremë për ushtrinë ruse".

Akuza kundër Veronika Belotserkovskaya (52), e cila jeton në Francë, është akuzuar për postimet e saj në Instagram, për të cilat autoritetet thonë se përmbajnë "informacion qëllimisht të pasaktë në lidhje me përdorimin e Forcave të Armatosura të Federatës Ruse për të shkatërruar qytetet dhe popullsinë civile të Ukrainës, përfshirë fëmijët".

Në lajmet e vendimit, Belotserkovskaya, e cila ka lindur në Odesa, një qytet bregdetar në Ukrainën jugore, tha se ishte "e hutuar nga njëra anë dhe, natyrisht, krenare nga ana tjetër".

Gjyqi i Belotserkovskaya është pjesë e përballjes disamujore të Kremlinit me kundërshtarët e pushtimit rus të Ukrainës.

Komiteti Hetues i Rusisë njoftoi procedimin penal kundër Belotserkovskaya në mars 2022, vetëm disa javë pasi trupat ruse pushtuan Ukrainën dhe pushtuan pjesë të territorit të saj. Ishte rasti i parë i njohur i ligjit të ri, i miratuar gjithashtu në mars 2022, duke ndëshkuar shpërndarjen e informacionit që Kremlini e konsideron të dëmshëm për ushtrinë ruse.

Autoritetet e Kremlinit lëshuan një urdhër për blogeren dhe sekuestruan pronën e saj në Rusi me vlerë 153 milionë rubla (rreth 2,2 milionë dollarë), të cilën ajo e bleu si botuese dhe sipërmarrëse mediatike. Ajo u shpall "agjente e huaj", që nënkuptonte rritje të mbikëqyrjes së qeverisë dhe diskreditimit publik.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës