Ushtria ruse: Neutralizoi më shumë se 100 dronë ukrainas në sulmet e natës

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se më shumë se 100 dronë ukrainas u shkatërruan ose u kapën gjatë natës në sulmet në territorin jugperëndimor rus dhe në gadishullin e Krimesë.

Ministria tha se ushtria neutralizoi 51 dronë mbi Krime, 44 mbi rajonin Krasnodar, gjashtë mbi rajonin Belgorod dhe një mbi rajonin Kursk.

Gjatë natës, anijet e mbrojtjes ajrore dhe patrullimit detar të Flotës së Detit të Zi shkatërruan gjashtë dronë detarë në ujërat e Detit të Zi.

Ushtria ruse rregullisht njofton se ka zmbrapsur sulmet e natës nga dronët ukrainas, por një numër i tillë jepet rrallë, raportojnë mediat perëndimore.

Guvernatori i rajonit Belgorod, i cili kufizohet me Ukrainën, njoftoi më herët sot se një nënë dhe një fëmijë katër vjeçar u vranë në një sulm me dron në fshatin Oktyabarsky.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës