Rusët pretendojnë se kanë rrëzuar disa objektiva ajrore në afrimin e Belgorodit

Foto: Twitter

Sot në mëngjes, forcat ruse të mbrojtjes ajrore rrëzuan disa objektiva ajrore në afrimin drejt Belgorodit dhe predha goditën dy kampe për fëmijë, në një sulm në të cilin, sipas të dhënave fillestare, nuk pati viktima, tha guvernatori rajonal Vyacheslav Gladkov.

"Sistemi ynë i mbrojtjes ajrore funksionoi mbi Belgorod dhe rajonin e Belgorodit, disa objektiva ajrore u rrëzuan në afrimin e qytetit, nuk pati viktima paraprake," shkroi Gladkov në Telegram.

Ai deklaroi se në Belgorod ndërtesa ndihmëse në një kamp për fëmijë dhe stadiumi në një tjetër janë dëmtuar nga goditjet e drejtpërdrejta të granatave, si dhe ka marrë flakë bari i thatë në një sipërfaqe prej 50 metrash katrorë.

Gjithashtu, sipas pretendimeve të zyrtarit rus, dëme të vogla materiale u shkaktuan në disa ndërtesa banimi private në dy fshatra në rrethin e Belgorodit, pas sulmit nga Forcat e Armatosura të Ukrainës.

Siç theksoi Gladkov, të gjitha shërbimet operative janë duke punuar në terren dhe ende janë duke u përcaktuar informacionet për pasojat e këtij sulmi.

Më herët mediat ruse raportuan se mëngjesin e sotëm një seri shpërthimesh kanë ndodhur në qendër të Belgorodit në momentin kur në atë qytet rus afër kufirit me Ukrainën është deklaruar kërcënimi me raketa.

Një seri shpërthimesh u dëgjuan në zonën e sheshit qendror të Belgorodit teksa u dëgjua sirena e sulmit ajror.

Më pas, rreth 15 minuta më vonë, një seri tjetër prej njëzet shpërthimesh ranë në qytet.

“Kërcënimi me raketa në Belgorod dhe rajonin e Belgorodit është anuluar pas më shumë se një ore”, tha Gladkov.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës